طراحی سایت

طراحی سایت و عواملی که باعث آزار کاربران میشود

طراحی سایت شما که بخش مهمی از سایت است مانند یک چاقوی دو لبه عمل میکند.همانقدر که میتواند در جذب کاربر موثر باشد به همان میزان هم میتواند باعث آزار کاربر شده و او را از سایت شما فراری بدهد.در مقاله آیا طراحی سایت مهم است خواندید که رعایت نکردن اصول طراحی سایت باعث کاهش زمان ماندگاری کاربر در سایت شما و افزایش نرخ پرش Bounce rate  سایت شما میشود.
نکات اصلی طراحی سایت که باید توسط طراحان رعایت شود بسیار گسترده هستند که قبلا در مورد آنها مقالات زیادی نوشته ایم و امروز قصد داریم نکاتی را بررسی کنیم که باعث ناراحتی و آزار دیدن کاربر در سایت شما و خروج سریع او از سایت میشود.

طراحی سایت
اشتباهات رایج در طراحی سایت

۱- استفاده ازi frame

در زبان برنامه نویسی html که از ابتدا برای طراحی سایت استفاده میشد به کار بردن آی فریم i-frame بسیار متداول بود و این کار به عنوان بخشی از زیبا سازی سایت استفاده میشد.در واقع آی فریم مانند یک قاب است که شما در صفحه ای از سایت خود قرار میدهید و از طریق آن صفحه دیگری از سایت خود یا سایتهای دیگر را نمایش میدهید. برای مثال شما اطلاعات قیمت و فروش محصولات خود را به صورت آی فریم در صفحه اصلی سایت خود نشان میدهید که این یک اشتباه بزرگ در طراحی وب سایت است.
زیرا کاربر وقتی آی فریم را میبیند برای خواندن مطالب موجود در آن باید داخل فریم به بالا و پایین و حتی چپ و راست  اسکرول کند و همین باعث خستگی و نارضایتی کاربر میشود. بهتر است برای هر بخش سایت در منوی اصلی یک لینک قرار دهید و اگر میخواهید در صفحه اصلی سایت محصولی را معرفی کنید کافیست یک تصویر و چند خط توضیح بنویسید و از کاربر بخواهید برای اطلاعات بیشتر به صفحه مربوطه مراجعه کند.

۲- غیر فعال کردن کلیک راست :

بسیاری از سایتها هستند که برای جلوگیری از سرقت شدن مطالب و تصاویر سایت با استفاده از کدهای Java عملکرد کلیک راست موس در صفحات سایت را ممنوع میکنند.حال آنکه کلیک راست موس امکانات زیادی در مرورگر به کاربر میدهد که غیر فعال کردن آن باعث میشود دسترسی کاربر محدود باشد.

دقت کنید که تمام کاربران برای سرقت مطالب شما وارد سایت نمیشوند پس نباید تمامی کاربران ورودی سایت را یکسان جریمه کنید.غیر از مسدود کردن کلیک راست  راه های دیگری برای جلوگیری از سرقت مطالب وجود دارد.

۳ – پخش اتوماتیک موزیک و ویدئو ها :

یک اشتباه دیگر برای طراحی سایت استفاده از موزیک هایی است که با ورود کاربر به سایت بصورت اتوماتیک پخش میشود و هیچ دکمه توقفی هم برای آن پیشبینی نشده است. معمولا وبلاگ ها هنوز از این موزیک ها استفاده میکنند اما هرگز به این نکته فکر نکرده اند که سلیقه کاربران ورودی متفاوت است و ممکن است تعدادی از کاربران از نوع موسیقی که شما در سایت خود قرار داده اید راضی نباشند. حداقل یک دکمه شروع/توقف پخش برای آن موزیک قرار دهید که با توجه به نیاز کاربر قابل تنظیم باشد.
همین اشتباه طراحی وب سایت برای ویدئو ها هم وجود دارد.امروزه با افزایش سرعت اینترنت استفاده کردن از ویدئو ها هم فراگیر شده و بسیاری از سایتها از ویدئو های تبلیغاتی برای معرفی محصولات یا از ویدئو های آموزشی برای انتقال بهتر مفاهیم به کاربر استفاده میکنند. اما بعضی از سایتها ویدئو های خود را به صورتی تنظیم کرده اند که با ورود کاربر به آن صفحه به صورت خودکار پخش میشود و این اشتباه است. ویدئو باید دکمه پخش/توقف داشته باشد و کاربر فقط در صورتی که نیاز داشت آن را ببیند یا متوقف کند.

نکته : هرگز از موزیک یا ویدئو که بصورت اتوماتیک و بدون درخواست کاربر پخش میشود در سایت استفاده نکنید.

۴- لینک در پنجره جدید :

در تمامی سایتها لینک های داخلی و خارجی وجود دارد که برای عملکرد های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

  • لینکهای داخلی مانند منو ها و لینک های مطالب وظیفه متصل کردن بخش های مختلف سایت به هم را بر عهده دارد
  • لینکهای خارجی برای انتقال کاربر به منابع خارجی و سایتهای مرتبط استفاده میشود

باید دقت کنید که لینکهای داخلی سایت نباید در پنجره جدید باز شود و باید در همان پنجره مرورگر کاربر را به صفحات دیگر سایت شما هدایت کند  ولی لینکهای خارجی حتما باید در پنجره جدید باز شود

۵- استفاده از فلش Flash

یکی از عوامل بکار رفته در طراحی سایت که امروزه مورد استفاده چندانی ندارد استفاده از بخش های فلش در سایتها است. در گذشته برای زیباسازی سایتها از جاوا و فلش  استفاده میشد که اتفاقا باعث ایجاد جذابیت برای کاربر میشود. برای اجرا شدن بخش های فلش نیاز است که کاربر افزونه فلش پلیر را روی سیستم خود نصب کرده باشد. اما نباید از فلش در بخش های حساس سایت مانند فرم های تماس یا منوهای اصلی سایت استفاده کنید.

چون اگر کاربری فلش پلیر را نصب نکرده باشد نمیتواند با سایت شما کار کند و عملا ناچار به ترک سایت شما است

بخش های اصلی سایت باید به صورت ساده طراحی شود که در تمامی مرورگرها بدون نیاز به افزونه خاصی به صورت درست نمایش داده شود.

۶ – تبلیغات بیش از حد :

استفاده زیاد از تبلیغات خصوصا تبلیغات پاپ آپ که مزاحم ترین نوع تبلیغ است باعث نارضایتی کاربر میشود. هنگام طراحی سایت باید قسمت مناسبی برای نمایش تبلیغات در نظر بگیرید برای مثال در انتهای مقالات یا ستون های کناری سایت.

شاید نمایش تبلیغات برای شما در آمد داشته باشد اما با توجه به حجم زیاد کاربرانی که به دلیل نمایش بیش از حد تبلیغات از دست میدهید مطمئن باشید که در حال ضرر کردن هستید نه کسب درآمد.

۷- کاربر پسند نبودن طراحی سایت

در طراحی وب سایت باید دقت کنید کاربری که وارد سایت شما میشود به دنبال چه میگردد و سریعترین راه برای رسیدن به آن صفحه  را برای او فراهم کنید.برای مثال شما یک شرکت نرم افزاری هستید و نرم افزار تولیدی خود را برای دانلود در سایت قرار داده اید. پس باید دکمه دانلود نرم افزار در بهترین مکان سایت قرار بگیرد تا کاربر به راحتی آن را ببیند , چون دلیل اصلی مراجعه کاربر به سایت شما دانلود نرم افزار است پس اگر یک صفحه پر از توضیحات و مطالب مختلف مقابل کاربر قرار دهید که در انتهای آن یک کلمه کوچک برای دانلود وجود دارد باعث سردرگمی و نارضایتی کاربر میشوید.

 

مواردی که در این مقاله مشاهده کردید شاید در طراحی سایت کم اهمیت به نظر بیاید و تا امروز در مورد آنها فکر نکرده بودید اما باید بدانید که هر کدام از این عوامل به ظاهر کم اهمیت باعث میشود کاربر ورودی سایت شما احساس خوبی نداشته باشد و سایت شما را ترک کند.

بازاریابی ایمیلی | ایمیل مارکتینگبازاریابی ایمیلی میتواند به یک راهکار مستقیم و صمیمی برای بازاریابی تبدیل شود، حفظ کیفیت خدمات ایمیل مارکتینگ تیم ایده پرداز کاربران سایت شما را به مشتریانی وفادار و پرسود تبدیل میکند …

طراحی سایت فروشگاه اینترنتیطراحی سایت فروشگاه اینترنتی مدرن و سئوشده برای جذب مخاطب بیشتر و پیداکردن مشتری های جدید بسیار مهم میباشد، کارشناسان آژانس دیجیتال مارکتینگ ایده پرداز همواره در کنار شما خواهند بود …

تبلیغات گوگل - Google Adsدقیقاً همان کسانی را هدف تبلیغات خود قرار دهید که مشتریان بالقوه شما هستند و گوگل یکی از هدفمندترین و به صرفه ترین روشهای تبلیغات را به شما ارائه میدهد، تبلیغات گوگل به عنوان یک راهکار زودبازده و موثر برای جذب مشتری و افزایش فروش …

درباره نویسنده

علی جلیل پور

مدیر تیم دیجیتال مارکتینگ ایده پرداز و استارت آپ OrderPay و علاقمند به کسب و کارهای اینترنتی هستم.

افزودن نظر

برای ارسال نظر کلیک کنید